İşçiye hasta ve izinli günlerinde ücret vermemiz gerekir mi?

Soru Detayı

- İşçi, hastalandığı müddet içerisindeki kayıp zamanında, ücretini vermek şartımız var mıdır?
- İşçi hakları fıkıh kaidelerinde bu konuyu bulamıyorum. Ayrıca, işçiye, senelik izin vermek suretiyle bunu boş günlerinde para vermek zorunda mıyız?
- Sonuçta iki taraflı düşünmek lazım ve İslam'ın kaideleri çevresinde çözüm aramamız lazım.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ayetler ve hadisler, Müslümanların, şeriata aykırı olmayan sözleşmelere riayet etmelerinin gerekli olduğunu buyuruyor.

Soruda bahsedilen ödemeler, sözleşmelerde veya mevzuatta mevcut ise ödenecektir.