İnşirah suresini namazlardan sonra okumakla ilgili rivayet var mı?

Soru Detayı

- Farz namazları kıldıktan sonra İnşirah Suresi okunması tavsiye ediliyor. Bu Sureyi, farz namazımızı bitirip selam verdikten hemen sonra mı okumalıyız, yoksa son sünnetleri de kılıp namazımızı tamamen bitirdikten sonra, namazımızı bölmeden mi okumalıyız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Rivayete göre Abdullah b. Mesud şöyle demiştir: “Kim namazının sonuna İnşirah suresini koyarsa (okursa) namazı tastamam olmuş olur.” (Tefsiru İbn Ebi Hatim; Suyutî, ed-Durru’l-Mensur, ilgili yer)

Burada meal olarak yer alan “namazının sonuna koyarsa” ifadesi, her namazın son rekatında okumak anlamına da gelir. Ancak farz namazların son iki rekatında zamm-ı surenin olmaması bunu böyle anlamaya engeldir.

Geriye kalan tek ihtimal, namazı bitirdikten sonra okumaktır. Ancak bunun sünnetlerden önce mi sonra mı olduğuna dair bir açıklama yoktur. Bu sebeple, farzdan sonra sünnetlerin olduğu vakitlerde de namaz tesbihatından sonra okumak daha uygun olabilir.