"İnsanlar üzerine öyle bir zaman gelecek ki, onlara sefih önderler hakim olacak; o zaman memur olmayın?"

Soru Detayı

-  Ben işletme öğrencisiyim, ileride devlet memuru olmamın hükmü nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evvela, bu hadisin başkaca bir kaynağına rastlayamadık. Ramuzu’l-Ahadis'te sahih hedislerin yanında zayıf hadislerin varlığı bilinmektedir. Bu zayıf bir hadis olabilir.

İkinci olarak; şayet bu hadis sahih de olsa bunun verdiği mesajı okumak gerekir. O da şudur:

Bir zaman gelecek ki, özellikle ahir zaman fitnesinin bulunduğu devirde, Allah’tan korkmaz insanlar devlette yetki sahibi olabilir. Böyle bir zamanda haram ve helale çokça dikkat etmek gerekir.

Hadiste özellikle malî konuların bulunduğu birimlere memur olmamayı tavsiye etmesi, dikkate değerdir. Çünkü, harama girmeye en müsait yerler, paraların döndüğü yerlerdir. Memurluğun tamamen haram olduğunu söylemek doğru bir tespit olmasa gerektir. Çünkü, iyi insanların çekildiği her yeri kötü insanlar işgal eder. Haram-helale dikkat edenler maliyeciliği bırakırsa, orayı hırsızlar boş bırakır mı?

Allah’ın emir ve yasaklarına dikkat ederek, insanlara güzel bir hizmet sunmak gayesiyle devlet memuru olmakta herhangi bir sakınca yoktur. Şüphesiz tabii rızkın kapısı; ticaret, sanat ve ziraattır. Fakat hak ve adalet sahibi memurlara da oldukça ihtiyaç vardır.