İnsanlar köylerden şehirlere göçünce kıyameti bekle, anlamında bir hadis var mı?

Soru Detayı

- Ayrıca Peygamber Efendimizin (asm), zamanında söyleyip sonra çıkan kaç hadisi vardır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Köyden şehire göç edenlerle ilgili açık bir rivayete rastlayamadık.

Meşhur Cibril hadisinde bu mana işlenmiştir.

Bu uzun hadiste, “Başı açık yalın ayak (deve-davar güden) çobanların (kırsal kesimde yaşayan, hatta çobanlık yapan fakir kimselerin zamanla zengin olup şehirlere yerleşerek) yüksek binalar yapmada yarışmaları” kıyamet alameti olarak değerlendirilmiştir. (Buhari, İman, 37; Müslim, İman, 1-7)

Peygamberimiz (asm)'in söyleyip de ortaya çıktığını gösteren haberlerle ilgili pek çok hadis vardır.