İnsan resimlerini herhangi bir nesne ile birleştirip montajlamak caiz midir?

Soru Detayı

- Montaj programları ile gerçek insan resimlerini bozmadan değiştirmeden herhangi bir hakaret ve aşağılayıcı bir değişiklik yapmadan tabiat manzaraları veya herhangi bir nesne ile birleştirip tasarım yapıp montajlamak caiz midir?
- Ayrıca gitmediğimiz olmadığımız bir şehir mekan ve zeminde varmış gibi yapıp montajlamak yalancılık ve iftira boyutuna girer mi?
- Bu işleri ticari bir gaye ile yapmıyorum. Kendi resmimi ve aile fertlerimin resimlerini kullanmaktayım. Aydınlatırsanız memnun olurum.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslam inancına ve hükümlerine aykırı olmadığı, montaj olduğu da bilindiği sürece, bu anlattıklarınızı yapmakta bir sakınca yoktur.