İmamlar işe başlamadan önce yemin ediyorlarsa, arkalarında namaz kılmak caiz mi?

Soru Detayı

- İmamlar işe başlamadan önce bildiğimiz üzere bir yemin ediyorlar yeminde de Atatürk inkılaplarına bağlı kalacaklarına dair yemin ediyorlar.
- Sırf bu yüzden bazı arkadaşlarım farz namazını kılmaya camiye bile gitmezler, neler yapılmalı bu konuda o imamların arkasında kıldığımız namazlar geçerli değil mi ya da artık kılmasak olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Memur yemini imamlara mahsus değildir, TC.de memur olan her kişi asalete girerken bu yemin metnini imzalamak durumundadır.

Müslümanların ihtiyaçlarını karşılamak ve onları zalimlerin, kâfirlerin, din düşmanlarının, sapkınların… ellerine bırakmamak için, laik devlette memur olan kişi zarureten bu yeminin altını imzaladığında kâfir olmaz.

Bu kişi imam ise onun arkasında namaz kılınır.