İmam Şafi Hazretleri günde 2 hatim mi yapardı?

Soru Detayı

- Eğer bu bilgi doğruysa, bu nasıl mümkün olabilir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İmam Şafi Hazretlerinin haftada bir veya ayda üç defa, yani her yedi günde veya her on günde bir hatim yaptığı bilinmektedir. Ancak Ramazan'a özel olmak üzere, birisi gece diğeri de gündüz olmak üzere günde iki defa hatmettiği rivayet edilmiştir.(1)

Bu konuda başka alimler benzer şekilde hatimler yapmışlardır. Örneğin İmam Buhari’nin de Ramazan’da gündüzleri her gün ve geceleri üç gecede bir Kur'an’ı hatmettiği bildirilmiştir.(2)

Demek ki, günde iki defa hatim yapılması, Kur'an Ay’ı olan Ramazan’a özel bir durumdur, hayatlarını Kur'an ve sünneti anlamaya ve yaşamaya adayan bu mübarek insanlar için son derece normaldir ve bu uygulamalar onların adeti gibi olmuştur.

Günümüzde, günde 15 saat ve üzerinde çalışan nice ilim adamları, sporcular, mühendisler... olduğu dikkate alınırsa, günde iki defa hatim yapmanın da o gibi alimler için gayet normal olduğu anlaşılacaktır.

İmam Şafi Hazretlerinin sünnete uymak amacıyla saç ve sakalını kınayla boyadığı, yemin etmekten titizlikle sakındığı, gecenin bir bölümünü ibadetle geçirdiği, daha fazla Kur'an okuyabilmek için teravih namazlarını evinde yalnız kıldığı, böylece bir ayda çokça hatim yaptığı, rehavete yol açıp çalışmaya ve ibadete engel olduğu için fazla yememeye özen gösterdiği, yüzüğünün kaşına, “Allah, Muhammed b. İdris’in güvencesidir” ibaresini nakşettirdiği rivayet edilir.(3)

Kaynaklar:

1) bk. İbn Ebu Hatim, Adabu’ş-Şâfi’î ve Menakıbuh, s. 101; Fahrettin Razi, Menâkıb’ul-İmam eş-Şafiî, Daru’l- Cîl, tah. Ahmed Hicazî es-Sekâ, Beyrut 1993, s. 173 vd.
2) Bağdâdî, Tarîhu Bağdâd, 2/12.
3) İbn Ebû Hâtim, Âdâbü’ş-Şâfiʿî, s. 276; Ebû Asım el-Abbâdî, Tabakatü’l-fukahâʾi’ş-Şâfiʿiyye, s. 30, 55; Sübkî, Tabakat, II, 6, 136; III, 227; Zehebî,  Aʿlâmü’n-nübelâ, X, 11, 36.