İleride evlenmeyi düşündüğümüz kişi ile telefonla konuşmak ve mesajlaşmak caiz mi?

Tarih: 30.11.2011 - 00:00 | Güncelleme:

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir Müslümanın başka Müslüman kardeşleriyle ister karşılıklı isterse sanal ortamda olsun konuşup dertleşmesi güzel bir şeydir. Ancak bu aynı cins olanlar içindir. Bir erkeğin bir kadınla konuşması ise bazı yönlerden dikkat etmeyi gerektirir.

Örneğin aşk, sevgi, gıybet, yalan ve şehevi hisleri uyandıran şeylerden olursa bu kesinlikle doğru değildir. Bu konuda kişinin evli veya bekar olması fark etmez. Evli birinin günahı ise daha fazla olur.

Fakat dini konularda Allah’ı, ölümü, ahireti ve dini duygu ve düşünceleri hatırlatan konuşmalar olursa elbette bunlar yasak olmadığı gibi sevabı da vardır. Ölçünüz bu olmalıdır. Bu ölçülerle hareket ettiğiniz zaman günaha girmeyeceğinizi ve kendinizi koruyacağınızı söyleyebiliriz. Ayrıca yaptığınız işi bir de vicdanınıza sormanızı tavsiye ederiz. Vicdanınız rahat değilse o işten vazgeçiniz.

İleride evlenecek iki çiftin, sadece yanlarında akrabalarından birer kişi bulunmak şartıyla bir yerde oturup yalnız konuşmaları caizdir, hatta sünnettir. Fakat flört tarzı ilişkilerde kadın ve erkeğin yanlarında akrabaları bulunsa bile konuşmaları caiz değildir.
 
Dinimiz zinayı yasakladığı ve haram saydığı gibi zinaya götüren yolları da tıkamış ve haram saymıştır.

Aynı şekilde de internetten tanışılan birisi ile istediğiniz gibi havadan sudan konuşmak ve chatleşmek caiz değildir. Şayet ona İslamiyeti anlatıp sevdirmeye çalışsanız o başka meseledir. Yoksa başka tarzda konuşup sohbet etmek insanı yanlış neticelere götüreceğinden caiz görülmemektedir.

Ayrıca sağlam ailelerin ve aile bağlarının kurulabilmesi ve tesis edilebilmesi için, evliliğin sağlam temellere dayandırılması gerekir. Bu nedenle, İslamiyet görücü usulü teşvik etmekle beraber, adayların birbirleriyle görüşmesini de esas kabul etmiştir.

Buradan yola çıkarak diyebiliriz ki, birbirlerini hiç tanımayan ve ailece de tanışmayan iki kişinin, internette birbirlerine verdikleri ifadelere güvenip de evlilik gibi ciddi bir işe yeltenmemeleri gerekir. Çünkü, bu şekildeki bir tanışma hüsran ile sonuçlanabilir. Bizim kanaatimiz sizin veya herhangi bir insanın böyle bir yöntemle evliliği seçmemesidir.

İlave bilgi için tıklayınız:

Evlenmeden önce görüşmenin ölçüsü nedir?..

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

birduaolsam

öncelikle yaptığınız hizmetten dolayı Allah razı olsun...ançak verdiğiniz cevaplarda sadece yazarın adı geçmekte, hangi kaynakları kullandığı belirtilmemekte, sitenin yararlandığı genel kaynaklar belirtilmiş ; ama verilen cevaplar kaynak belirtilmiyor, bizde cevabın direk olarak kaynağını bulamıyoruz... gerekli olduğunda kaynakları da belirtirseniz memnun oluruz..

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
vanskelig

Ben esimle internet uzerinde tanistim, kendisi yabanciydi, islami merak ediyordu sonra musluman oldu elhamdulillah, Turkiye'ye gelip turkce ogrendi, kuran kursuna gitti, ailem de uygun gordu evlendik, simdi iki cocugumuz var ve cok mutlu bir evliligimiz var Allah'a cok sukur. Ister internette olsun ister yuzyuze gorusmede olsun ister kiz olsun ister erkek insan karsisindakini taniyamayabiliyor ve yanlis kararlar verebiliyor, bir buyuge ozellikle de insanin annesine danismasi cok onemli diye dusunuyorum ben cunku anneler cocuklari icin her zaman en iyisini istiyorlar. Allah iyilerle karsilastirsin.. Amin

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun