Bir erkekğin, evlenmeyi düşündüğü kızla konuşması ve görüşmesi caiz midir?

Soru Detayı
Bir erkek gerçekten sevdiği ve de evlenmeyi düşündüğü bir kızla nikâh yapmadan konuşabilir mi?.. Kadın sesi erkeğe haram mıdır veya sevdiğimiz kızla hangi şartlarda konuşabiliriz? Bir de bayanla telefonda veya msn, internet de konuşmanın bir sakıncası var mıdır?.
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir Müslümanın başka Müslüman kardeşleriyle -ister karşılıklı isterse sanal ortamda olsun- konuşup dertleşmesi güzel bir şeydir. Ancak bu aynı cins olanlar içindir. Bir erkeğin bir kadınla konuşması ise bazı yönlerden dikkat etmeyi gerektirir.

Örneğin aşk, sevgi, gıybet, yalan ve şehevi hisleri uyandıran şeylerden olursa bu kesinlikle doğru değildir. Bu konuda kişinin evli veya bekâr olması fark etmez. Evli birinin günahı ise daha fazla olur.

Fakat dini konularda Allah’ı, ölümü, ahireti ve dini duygu ve düşünceleri hatırlatan konuşmalar olursa, elbette bunlar yasak olmadığı gibi sevabı da vardır. Ölçünüz bu olmalıdır. Bu ölçülerle hareket ettiğiniz zaman, günaha girmeyeceğinizi ve kendinizi koruyacağınızı söyleyebiliriz.

Ayrıca yaptığınız işi bir de vicdanınıza sormanızı tavsiye ederiz. Vicdanınız rahat değilse o işten vazgeçiniz.

İleride evlenecek iki çiftin, sadece yanlarında akrabalarından birer kişi bulunmak şartıyla bir yerde oturup yalnız konuşmaları caizdir, hatta sünnettir. Fakat flört tarzı ilişkilerde kadın ve erkeğin yanlarında akrabaları bulunsa bile konuşmaları caiz değildir. Dinimiz zinayı yasakladığı ve haram saydığı gibi, zinaya götüren yolları da tıkamış ve haram saymıştır.