İkindi ve yatsının sünnetini her zaman kılmak gerekir mi?

Soru Detayı
Kitapta, ikindinin ve yatsının ilk sünneti sünnet-i gayrı müekkededir, yazıyor. Yani ilk sünnetleri kılmadan namazı kılmak mı demek istiyor. Eğer böyleyse bunu sık sık yapsak bir şey olur mu? Ben bazen canım namaz kılmak istemeyince böyle yapıyorum, bir sakıncası var mıdır?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

İkindi ve yatsının ilk sünneti gayri müekked yani Peygamberimizin (asm) aksatmadan yaptığı sünnet değil, bazan yapıp bazan yapmadığı sünnetlerdir. Bunları yapmak çok sevaplı olup terketmek de günah değildir.