İkili opsiyon caiz midir?

Soru Detayı

- İkili opsiyon/Binar options isminde bir yatırım şekli var. Dövizlerin, hisse senetlerinin, altın veya gümüşün fiyatının, önümüzdeki 1 dakika, 1 saat veya 1 gün sonra gibi zaman aralıklarında, yükseleceği veya düşeceği yönünde grafiklerden (temel ve teknik analiz araçlarıyla bu finansal yatırım araçlarının fiyatlarının yönü ve hedef değerleri önceden tahmin edilebilmektedir), piyasa analizlerinden veya tacirlerin seçim yönünden yola çıkılarak tahmin yapılıyor.
- Mesela (Altının fiyatı,1 dk. sonra, şu anki fiyattan düşük olacak) denilerek 100 lira yatırılıyor. Ters giden bir şeyler olursa, yani fiyatı yükselirse 100 lira gidiyor, kaybedilmiş oluyor. Beklenen gerçekleşirse de 180 lira geri alınıyor, yani 80 lira kâr edilmiş oluyor.
- Böyle bir işlem caiz olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu işlem kumardır, caiz olmaz.