İslam'a göre baş keserek idam yapılır mı?

Soru Detayı

- İdam şeklini, insanın başını keserek yapıyorlar. Bu İslam'a ve Resulullah'ın Veda hutbesinde belirttiği "Birbirinizin başını kesmeyin" emrine ters değil mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Veda hutbesinde -meal olarak- yer alan “Birbirinizin boynunu vurmayın / başını kesmeyin.” şeklindeki ifadenin amacı, insanların dinden uzaklaşarak haksız yere birbirini öldürmemeye yönelik bir uyarı yapmaktır. Yoksa, herhangi bir ölüm şeklinin seçimine yönelik değildir.

- İslam âleminde genellikle idamlarda, kılıçla baş kesme usulü tercih edilmiştir. Bunun sebebi, kılıcın idam edilen kimseye daha az eziyet verdiği, ölümünü daha çabuklaştırdığı varsayımıdır. Yoksa, kılıcın özel bir şerefi, bir fonksiyonu yoktur. Bu sebeple, bu gün en kolay idam usulü olarak, mahkuma kılıçtan daha az eziyet verdiği, daha çabuk öldürdüğü tespit edilen herhangi bir idam şeklini benimsemekte dinî açıdan hiçbir sakınca yoktur.(bk. V. Zuhaylî, el-Fıkhu’l-İslamî, 6/285; et-Teşriu’l-Cinaî el-İslamî, 2/154).