İçinde alkol bulunan ilaçları satmak caiz midir?

Soru Detayı

- İlaçların içeriği hakkında, hastalara bilgi vermek gerekir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hastaların kullanacağı ilacı belirlemek eczacıların değil, doktorların görevidir. Bu itibarla, herhangi bir hekimin yazdığı reçetede bulunan ilacın muhtevasında alkol olsa bile, bunun satılması caiz olduğu gibi, bu yolla elde edilen kazanç da helaldir.

Ayrıca, eczacının sattığı ilaçların muhtevası hakkında hastalara bilgi vermesi de gerekmez.