Hz. Ömer kiliseleri camiye çevirmeye izin vermemiştir, neden?

Soru Detayı

- Hz. Ömer'in, Kudüs'te bir kiliseyi ziyareti sırasında namaz vakti gelir. Namaz için yer gösterilir. Namazı kilisenin içinde değil dışında kılar. Der ki, kilisede namaz kılarsam ilerde Müslümanlar, burada Ömer namaz kıldı deyip onu camiye çevirebilirler. Bu ise ahdimize yakışmaz.
- Oysa Osmanlı kılıç hakkı ile birçok kiliseyi camiye çevirmiştir. Hangi uygulama doğrudur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Ömer Kudüs’ü savaşla değil, barış anlaşması (sulh) yaparak fethetti. Bu antlaşma içinde meşhur “Ömer Ahitnamesi” de vardı; buna göre Hristiyanların kiliseleri mescitlere çevrilmeyecekti. Meşhur Kıyamet Kilisesinde, din adamlarının teklifine rağmen namaz kılmaması da bunu bahane ederek daha sonrakilerin bu kiliseyi mescide çevirmelerini önlemek için idi.

Fatih Sultan Muhammed Han ise İstanbul’u kılıçla (savaşarak) fethetti. Savaşla fethedilen bir ülkenin malları ve yapıları Müslümanların olur; fethe katılan askerlerin hakları verildikten sonra, Sultan nasıl uygun görürse öyle tasarrufta bulunur.