Hz. Muhammed Yahudilere gönderilseydi ne olurdu?

Soru Detayı

- Eğer Hz. Muhammed Araplara değil de Yahudilere gönderilseydi ne olurdu?
- Eğer Hz. Muhammed bir Arap değil de Yahudi olsaydı ve Kabe Hücre-i Saadet ve diğer kutsal mekanların hepsi İsrail’de olsaydı ne olurdu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Öncelikle ifade edelim ki, Hz. Peygamber (asm) Efendimiz bütün insanlığa peygamber olarak gönderilmiştir. Bu nedenle İslam Yahudilere de gönderilmiştir.

Nitekim Medine’de üç büyük Yahudi kabilesi vardı. Bunlara da İslam tebliğ edilmiş, nice Yahudi alimi ve bilgini başta olmak üzere Yahudilerden iman edenler olmuştur.

Şu halde, İslam ve İslam Peygamberi Hz. Muhammed (asm) bütün insanlığa gönderilmiş ve kıyamete kadar geçerlidir.

Ancak "İslam'ın ilk muhatapları olarak Yahudiler olsaydı ve Hz. Muhammed Kudüs’de gönderilseydi ne olurdu?", şeklinde bir soru olursa buna cevap verme imkanımız yoktur. Çünkü böyle farazi ve varsayımlara dayalı kuruntuların gerçek yüzünü görmek için geçmiş ve gelecek mukadderata hakim olmak gerekir.

Fakat diyebiliriz ki, Allah o takdirde de mevcut olan mukadderatın yansıttığı sonsuz ilim ve hikmetin öngördüğü icraatlar yapardı.

Ama Hakîm isminin gereği olarak ilk vahiy Mekke’de inmiştir. Bu nedenle olmayan, gerçekleşmeyen şeyler üzerinde konuşmak uygun olmaz. Şöyle olmasaydı ne olurdu böyle olmasaydı ne olurdu demek bize bir şey kazandırmaz.

Biz, olanı değerlendirip konuşalım.