Hz. Muhammed Efendimiz'in peygamberlikten önce dini hayatı nasıldı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Peygamber Efendimiz (asm) İslamiyet'ten evvel, yine hak dinin vecibelerini yaşıyan muvahhid ve abid bir insandı. Hz. İbrahim (as)’in dininin devamcısı idi. Fakat mecburiyet altında değil, iradesi ile ibadet ederlerdi. Bunda bütün tarih ve siyer kaynakları müttefiktir.

Efendimiz (asm) devamlı olarak Hira mağarasına çekilir, ibadet eder, dua ederlerdi. Hatta ilk vahiy de böyle bir ibadet zamanında gelmiştir.