Hz. Muhammed borçlu öldüğü halde, neden cenaze namazı kılındı?

Soru Detayı

- Hz. Muhammed'in cenaze namazı neden kılındı?
- Hz. Muhammed borçlu ölen birinin cenaze namazını kılmamış ve kıldırmamış olmasına rağmen, Hz. Muhammed bir Yahudiye borçlu olarak öldüğü zaman neden cenaze namazı kılınmıştır?
- Hz. Muhammedin cenaze namazının kılınmaması gerekmez mi?
- Kısacası borçlu ölenin cenaze namazı kılınmıyor, ama Hz. Muhammed borçlu ölünce neden cenaze namazı kılındı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

"Borçlu ölenin cenaze namazı kılınmaz." diye bir hüküm, bir kural, bir uygulama yoktur.

Peygamber Efendimiz (asm) borçlu ölenin cenaze namazını kıldırmıyor, önce borcunun ödenmesini sağlıyor; bu uygulama ona mahsus; çünkü borçlunun üzerinde kul hakkı vardır, Peygamberimizin namazını kıldırdığı kişinin ise bağışlanma şansı var; ancak Allah Teala kul hakkını bağışlamıyor; işte bu sebeple Efendimiz önce engeli kaldırıyor.

Başkaları için böyle bir durum yok, borçlunun da namazı kılınır ve kılınıyor.