Hz. Ali'ye, Ali ismini kim verdi?

Soru Detayı

- Hz. Ali Kâbe'nin içinde doğan tek insan mıdır?
- Ve Hz. Ali'ye Ali ismi Hz. Peygamber tarafından mı verilmiştir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Musab . b. Abdullah’dan gelen haberlere dayanan tarihçilere göre, Kâbe’de doğan tek kişi Hakem b. Hizam’dır. (Ne odan önce ne de ondan sonra orada doğan kimse yoktur).

Bununla beraber, Hâkim, tarihçilerin bu bilgiyle ilgili dayandığı kaynak olan Musab b. Abdullah’ın yanıldığını, çünkü Hz. Ali’nin de Kâbe’de doğduğu tevatür derecesinde bilinen bir gerçek olduğuna işaret etmiştir. (bk. Merkezu’l-Fetva, Rakamu’l-Fetva: 38307)

Hakim’in verdiği bu bilgi için bk. Hâkim, 3/550.

Zehebi, Telhis’te Hâkimi’n verdiği bu bilgi konusunda herhangi bir yorum yapmamayı tercih etmiştir.

Hz. Ali’nin isminin Hz. Peygamber (asm) tarafından konulduğuna dair rivayetler vardır. (bk. Zeynî Dahalan, es-Sîretu’n-nebeviyye, 1/91)