Hz. Ali'nin kılıcı Zülfikar hakkında bilgi verir misiniz? "Ali gibi genç, Zülfikâr gibi kılıç olmaz." anlamına gele bir rivayet var mıdır?

Soru Detayı
Hz. Ali'nin kılıcı Zülfikar'ın sudan çıkdığını söylüyorlar, aslı var mı?..
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu kılıcı, Hz. Ali (ra)'ye Hz. Peygamber (asm) hediye etmiştir.

Esasen, Mısır Melik'i Mukavkıs, Hz. Peygamber Efendimize (asm) hediye etmişti. Amrû bin Adûd savaşta kendisine karşı çıkacak bir savaşçı istediğinde, Hz. Peygamber Hz. Ali (ra)'ye bu kılıcı uzatarak ona karşı çıkmasına izin vermiştir.

Yan yana iki dilli olan bu kılıç için yazılmış şiirlere "Zülfikarname" denmiştir. Bu kılıç hususi bir şekilde, Müslümanlar tarafından düşünülmemiş, aksine Müslüman olmayanların bir hediyesidir.

Ayrıca, "Ali gibi genç, Zülfikâr gibi kılıç olmaz." (bk. Taberî, III/17) anlamında bir rivayet vardır.