Haram, günah ve mekruh için dua etmek küfür müdür?

Soru Detayı

- Örneğin bir adam internet almak için dua etse, ama niyeti interneti harama kullanmak ise bu küfür müdür dinden çıkartır mı?
- Yani aslında haram için dua etmiş oldu. Ya da internet aldığında şükretti diyelim, ama interneti haram için kullandı, o zaman bu harama şükretmekten küfre girer mi dinden çıkar mı açıklar mısınız?
- Mezheplere göre farklılık gösterir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ehl-i sünnete göre “Amel imandan bir cüz değildir.”; yani bir kimse, iman ettiği hâlde günah işlerse, günah bir amel olduğu, imanın bir parçası olmadığı için dinden çıkmaz. (bk. Gazalî, el-İktisad fi’l-İtikad-Şamile-1/73)

Haramda kullanmak için internet almak maksadıyla dua eden kişide bir iman, bir de amel (fiil) var. İmanı var ki, Allah’a dua ediyor. Ameli ise günah oluyor, fakat onun imanını yok etmiyor.