Haram bir iş yapana selam verilmez diye biliyorum, doğru mu?

Soru Detayı

- Eğer doğru ise, diyelim İslami tesettüre uygun giyinmeyen bir kadına selam versek günah olur mu?
- Bunu, kadına selam vermek yönüyle değil de sadece haram iş yapana selam verilmez mantığıyla değerlendirip ona göre cevap verir misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Haram işin çeşitleri vardır.

Bir kimse birine zulmederken, hırsızlık yaparken, zina ederken, içki içerken bunu gören bir Müslümanın yapacağı iş selam verip geçmek değil, elden geldiğince haram fiili engellemektir.

Alışverişte hile yapmak, namaz kılmamak, usulünce örtünmemek, selam sırasında değilse de kişinin içtiği bilinmek gibi günahları işleyen kimselere selam vermenin mi, selamı sabahı kesmenin mi ıslah yönünden daha uygun olacağına kişiler karar verirler ve gerekeni yaparlar...