Hangisi daha önemli ve değerli?

Soru Detayı

- Efendim hangisi daha önemli ve değerlidir:
1) Allah’ımızın kaldıramayacağımız yük yüklemiyor olması mı?
2) Rızkımıza kefil olması mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İkisi de önemlidir, öncelik ise kişinin durumuna ve şartlara göre değişir.

Bir şeyin önemi onunla ilgili olan kişinin durumuna göre değişir. Örneğin, çok susamış olan kimse için su yemekten daha önemlidir. Buna mukabil, çok acıkmış kimse için de yemek yemek su içmekten daha önemlidir.

Şayet iki şeye aynı seviyede ihtiyaç duyacak olursak, ikisinden birini tercih etmek çok zordur.

“Allah'ımızın kaldıramayacağımız yük yüklemiyor olması mı? Rızkımıza kefil olması mı?” sorusuna verilecek cevap da bu çerçevede olmalıdır. Burada da bir tercihte bulunmak zordur. Fakat şahıslara göre değişebilir.

Örenğin, açlığa, susuzluğa sabretme gücü fazla olan kimseye göre, ağır sorumluluk yükünden kurtulmak daha büyük bir nimettir. Açlığa hiç dayanamayan fakat ağır sorumluluk almaya, ağır görevler yüklenmeye tahammülü olan kimse için rızka kefalet daha büyük bir nimettir.