Hanefi mezhebi kadısı, bir mesele hakkında başka mezhebin görüşüne göre fetva verebilir mi?

Soru Detayı

- İslam devletinin Hanefi mezhebi kadısı, bir mesele hakkında delilini daha kuvvetli gördüğü başka mezhebin görüşüne göre fetva verebilir mi?
- Yoksa her konuda kendi mezhebin görüşüne uymak zorunda mıdır?
- Mahkemeye başvuranın mezhebinin önemi var mıdır?
- Farklı mezheptense ne yapılır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Her devletin hukuk işleyişini kendilerinin belirleme yetkisi vardır.

Buna göre İslam hukuku hükümlerine göre yasalar koyan bir devlet, dilerse tek bir mezhebin görüşleri ile hüküm verebileceği gibi, dilerse birden fazla mezhebin hükümlerine göre yasal uygulamalarda da bulunabilir.

Bundan dolayı bir mezhebe uymak ya da uymamak tamamen develetin belirleyeceği hukuk usulüne bağlıdır.