Haccın farzları nelerdir?

Soru Detayı

- Hakkıyla hacc farzların yerine getirmemizin şartları nelerdir, nelere en çok dikkat etmemiz lazım?
- Dedem Hristiyan, kapandım diye beni istemedi, bir yıl oldu onlara gitmiyorum, dedeme gidip helallik almam gerekir mi?
- Allah Teala'nın izniyle bu yıl Hacca gidiyorum. Sizden Hacc hakkında neleri yapmam, neleri yapmamam lazım diye bilgi vermenizi istiyorum.
- (Çok gencim) Hacc esnansında ve haccdan sonra nelere dikkat etmem lazım, yani bu gibi konular hakkında Allah Teala'nın razı olacağı ve bizden istediği şeyler nelerdir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir kimse hacdan önce nelere dikkat etmesi gerekiyorsa, hacdan sonra da aynı şekilde dinimizin emir ve yasaklarına uymaya çalışması gerekir.

Dedenizle irtibatı kesmeniz doğru değildir. Dedenizin hidayete gelmesi için onu ziyaret edip İslam'ın güzelliklerini anlatmanız gerekir.