Gusül abdestinden önce normal abdest almak şart mıdır?

Soru Detayı
Eşim diyor ki, önce avret yerleri yıkandıktan sonra namaz abdesti alınır, sonra gusül abdestine niyet edilip ağzımız ve burnumuz ve tüm bedenimiz yıkanır... İnternette istediğim cevapları bulamadım. Ben besmele başlayıp avret yerlerini temizledikten sonra gusulle niyet edip genzime ve burnumu kuvvetli su vermek koşuluyla normal namaz abdesti alıp tüm bedeni yıkadıktan sonra, ben guslunlükten çıktım. Guslunlük benden diyerek namaz abdesti alıp çıkıyordum. Ameller niyetlere göredir derler, ama en doğrusu nedir?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Öncelikle gusülde farz olan ağzın burnun yıkanması ve bütün vucudun yıkanmasıdır. Niyet etmek, besmele çekmek ve gusülden önce abdest almak sünnettir. Bu sünnetleri hiç yapmasanız da guslünüz geçerlidir. Sizin aldığınız gusül de geçerlidir.