Günahkârlara selam verilir mi? Özellikle zina yapan, içki içenlere selam verilir mi?

Soru Detayı
Ayrıca bu günahları işleyip de namaz kılanlar var, bunda bir çelişki yok mu?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir kimse Müslüman ise büyük günahları da işlese ona selam verilir. Ancak günah işleme esnasında ona selam verilmez. Mesela, bir adama içki içtiği esnada selam verilmez. Çünkü hem bir haramı o esnada işlemektedir, hem de selamımızı almama ihtimali kuvvetlidir. Ancak başka zamanlarda selam vermemizin bir sakıncası yoktur.

Bir insanın günah işlemesi, onun imansızlığından gelmemektedir. Belki gaflete düşüp nefsine yenik düşmektedir.

Yalan söylemek, gıybet etmek de günahtır. Ancak namaz kılıp da bunu işleyen bir çok insan bulunmaktedır.

Kişi işlediği güahın cezasını, salih amelin de mükafatını görecektir; biri diğerine engel değildir.