Gök tanrı inancı ile İslam arasındaki benzerlikler tesadüf müdür?

Soru Detayı

- ​Bunu diyenlere nasıl cevap vermeliyiz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Yeryüzünde bulunan bütün topluluklarda öyle ya da böyle bir şekilde tanrı inancının var oluşu, aslında Hz. Âdem'le birlikte insanoğlunun tevhit inancı ile tanıştığına ve dolayısıyla dinin kaynağının ilahi olduğuna işaret etmektedir.

İslam inancına göre ilk insan aynı zamanda ilk peygamberdir. Allah insanoğlunu başı boş bırakmamıştır. Yeryüzünde hiçbir topluluk yoktur ki onlara peygamber gönderilmiş olmasın.

Kur'an-ı Kerim her topluluğa peygamber gönderildiğini beyan etmektedir. Aynı şekilde Hz. Peygamber (asm) yüz yirmi dört bin peygamberin gönderildiğinden söz etmektedir.

İnsanoğlu inanç noktasında ne zaman doğru yoldan ayrılmışsa Allah, o topluluğu doğru yola ulaştırmak için uyarıcı bir peygamber göndermiştir.

Bu çerçevede bakıldığında, gök tanrı inancının da kaynağının ilahi olduğu düşünülebilir.

Demek ki, eskilere ait doğru bir inanç varsa, aslı bir peygamberin getirdiği hak dine dayanıyor. İçinde doğrular olmakla beraber hatalar da varsa, aslında doğru olan bir inancın sonradan değiştirildiği ve bozulduğu anlamına gelir.

Bu konuda detaylı bilgi için Diyanet İşleri Başkanlığınca yayımlanan "Yaşayan Dünya Dinleri" adlı esere müracaat edebilirsiniz.