"Göbek bağını nereye gömerseniz çocuk ileride o mesleği seçer." sözü doğru mudur?

Soru Detayı
Göbek bağı düştükten sonra, onu bir üniversitenin, caminin ya da hastanenin bahçesine gömmek, çocuğun gelecekteki tahsili ile ilişkilendiriliyor, bu doğru mudur, ileride çocuk o yönde mi tahsil yapar? Ben çocuğumun göbek bağını seneler önce düştüğünde, bilmeden çöpe atmıştım, böyle bir ilişki olabileceğini düşünemedim. Çocuğum büyüyüp de tahsil yapmazsa, sebebi benim bu davranışım olabilir mi?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bunlar batıl inançlardır. Bu tür anlatımlara itibar etmemek gerekir. Böyle bir sözün dinde aslı yoktur. İslâmiyet böyle mânâsız ve mantıksız ifadeleri kabul etmez. Bu anlayış da diğer batıl inançlardan İslâma sokulmak istenmiş olabilir.

İnsanın bedenine ait parçaları gömmek en güzelidir. Bu nedenle göbek bağını ayak altı olmayan bir yere gömmenizi tavsiye ederiz. Gömüldüğü yerin hiç bir önemi yok. Sadece ayak altı olmayan bir yer olsun yeterli.