Giyim kuşamda cübbe ve sarık giymeye ne diyorsunuz? Diğer peygamberler de cübbe giyer sarık takarlar mıydı? Yoksa bulunduğu mevkideki insanların giydiği şeyleri mi giyerlerdi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Giyim şekli, -tayin edilen tesettür alanının örtünmesi dışında- Semavî dinlerin önceliği değildir. Onun için her devirde, her bölgede, farklı giyim şekilleri olmuştur. Giyim-kuşamda bütün insanlar için ortak payda, dinin belirlediği tesettüre riayet etmektir. Bunun şekli ise bölgelere göre farklılık gösterebilir.

Ayrıca, azimet ve ruhsat konusu da vardır. Daha güzel ile, güzel arasında bir fark vardır, ama güzel olan -çok güzel olan kadar güzel değilse de- çirkin de değildir. Cübbe ve sarık giyen kimselere bir şey demeğe hakkımız olmadığı gibi, onu takmayanlara da bir şey dememeliyiz.

Bu konuda şu ifadeleri ferasetinize havale edeceğiz:

"Eğer güzel bir şeyde ittifak, çok güzelde ihtilaf oluyorsa, güzel olan, çok güzelden daha güzel olur."

"Zaman büyük bir müfessirdir, kaydını gösterse itiraz edilmez."

"Eğer zaman güzel olanla size daha fazla hizmet imkânı sunuyorsa, daha güzel olan bu hizmetinize engel teşkil ediyorsa, güzel olan, daha güzelden bin kata daha güzeldir." denilebilir.

Yerine göre, farzlara engel olan sünnetleri terk etmek farz olur. Müslümanlar olarak biz muhabbet fedaileriyiz, husumete vaktimiz yoktur. Birbirimize köstek değil, destek olmamız gerekir. Çünkü hakkın hatırı âlidir, hiçbir hatıra feda edilmez.