Geniz akıntısı oruca zarar verir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Geniz akıntısı, baştan inip ağzın ortasına gelmeden doğrudan gittiği için, hem Hanefi hem de Şafi mezhebine göre orucu bozmaz.

Şafi mezhebine göre, ağzın ortasına gelen balgam isteyerek yutulur ve mideye giderse, oruç bozulur. Fakat, oruçlu olduğunu unutur yahut istemeyerek yutulursa oruç bozulmaz. (bk. Şirbînî. Mugni'l-Muhtâc, 2/156)

Hanefi mezhebine göre ise, ister genizden gelsin isterse boğazdan gelsin, ağızda toplanan balgamı isteyerek yutmak da orucu bozmaz. Bununla beraber, bu durum orucu bozmasa da kimseyi rahatsız etmeyecek şekilde balgamı dışarı atmaya gayret etmek iyi olur. Böylece hem sağlığa zarar verme ihtimalinden, hem tiksinti yapma durumundan kurtulmuş, hem de “Balgamı yutmak orucu bozar.” diyen alimlerin görüşlerine de uygun hareket edilmiş olur.