Geliştirilmesinde şeytanın etkili olduğu teknolojileri kullanabilir miyiz?

Soru Detayı

- Bilgisayar, google, opera vb. gibi şeytanın geliştirilmesinde etkili olduğu teknolojileri kullanabilir miyiz?
- Roket bilimini ele alalım, roket motoru bir satanist olan Jack Parson tarafından geliştirildi. Şeytan tarafından yardım edildiğini belirtti. Modern bilim kabbala'dan birçok şey aldı. Kabbala okült bilginin bir bölümü olarak kabul edilir. web kaynakları bu bölümün şeytanın yardımıyla geliştirildiğini söylüyor. Kimya ve fizik kabbala'dan birçok şey aldı.
- Fizik ve kimya gibi bu bilgileri öğrenmeli miyiz?
- İslam bu konuda ne diyor?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Şeytanların teknolojiyi ne kadar geliştirdiklerini bilemiyoruz. Fakat bir şekilde doğrudan kendileri yapmamış olsalar da insanlara fikir telkininde bulunmuş olabilirler. Özellikle insanlığın zararına olan teknolojinin imalatını ve kullanımını telkin etmiş olabilirler.

Bediüzzaman Hazretlerinin şu ifadeleri bu “fikir telkinine” işaret ediyor gibi görünüyor:

“İşte (İsra 88. ayetinin) ifade ettiği azîm mana ve büyük hakikat, kasır-ül fehm olanlarca ve dikkatsizlikle mübalağalı bir belagat için muhal bir suret zannediliyor. Haşa! Mübalağa değil, muhal bir suret değil, ayn-ı hakikat bir belagat ve mümkün ve vaki' bir surettedir.

O suretin bir vechi şudur ki; yani, Kuran’dan tereşşuh etmeyen ve Kuran’ın malı olmayan ins ve cinnin bütün güzel sözleri toplansa, Kuran’ı tanzir edemez, demektir. Hem edememiş ki, gösterilmiyor.

İkinci vecih şudur ki: Cin ve insin hatta şeytanların netice-i efkârları ve muhassala-i mesaileri olan medeniyet ve hikmet-i felsefe ve edebiyat-ı ecnebiye, Kuran’ın ahkâm ve hikmet ve belagatına karşı âciz derekesindedirler, demektir. Nasıl da nümunesini gösterdik.” (Sözler, s. 411-412)

- Şeytanların da yardım ettiği bugünkü teknolojiyi kullanmanın caiz olup olmadığı meselesine gelince:

Teknolojiyi insanlığın yararına kullanmak -imalatını kim yaparsa yapsın- iyidir, güzeldir ve caizdir.

“Bir de şeytanlardan, Süleyman için dalgıçlık eden ve daha bundan başka işler yapanları da onun emrine verdik.” (bk. Enbiya, 21/82),

“Binalar yapan ustalardan ve (denizlerden faydalı malzemeler çıkaran) dalgıçlardan şeytanları onun (Süleyman’ın) hizmetine verdik.” (bk. Sad, 38/37, 38)

mealindeki ayetlerde, şeytanların Hz. Süleyman için çeşitli işler yaptığına dikkat çekilmiştir.

Demek ki, şeytanların yaptıkları teknolojiyi kullanmakta bir sakınca yoktur. Yeter ki dine aykırı, insanlara zararlı olmasın.

- Özetle: Müslümanların dinine ve dünyalarına zararı olmayan her türlü modern teknolojiyi onlardan alıp kullanmakta, bu konularda onların tarzını taklit etmekte hiçbir sakınca yoktur.

Şeytan cinni kâfirdir, insan kâfirleri de insi şeytanlardır.