Geçirdiği hastalıktan dolayı Kur'an'dan hiç ayet ezberleyemeyen kimse, yalnızca "Allahu ekber" diyerek namaz kılabilir mi?

Tarih: 12.02.2007 - 15:55 | Güncelleme:

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Namazda kıraetin farz olan miktarı:

İmam Azam'a göre bu farz olan mikdar, kıraat farz olan her rekatta, ayet kısa dahi olsa, en az bir ayettir. Bu mikdar Kur'an okundu mu, bu farz yerine getirilmiş olur. Fakat iki imama ve İmam Azam'dan diğer bir rivayete göre, bu mikdar üç kısa ayet veya en az üç kısa ayet mikdarı olacak kadar uzun bir ayettir. İhtiyata uygun olan da budur.

Bir harften veya bir kelimeden ibaret olan "Nun" ve "Müdhammetân" ayetlerinin okunması, sahih olan görüşe göre, ittifakla yeterli olmaz. Çünkü bu mikdar kıraet sayılmaz.

Bir ayet-i kerîmeden başkasını okumaya gücü yetmeyen kimse, o ayet-i kerîmeyi İmam Azam'a göre bir rekatta bir defa okur, üç kez okumaz. İki imama göre, üç kez tekrarlar. Fakat üç ayet okumaya gücü yeten kimsenin bir ayeti üç kez tekrarlaması iki imama göre de caiz değildir.

"Ayetü'l-Kürsî" gibi uzun bir ayetten bir kısmını bir rekatta, diğer kısmınıda diğer rekatta okumak, sahih olan görüşe göre, yeterli olur; çünkü bunlar üçer kısa ayete denk olmuş bulunur.

"Elhamdü lillahi rabbil alemin" bir ayettir. En azından bunu okumak gerekir. Dindar bir doktorun "bir kısa ayet dahi ezberleyemez, okuyamaz" demesi durumunda veya bir ayet ezberleyene kadar hiç kılmamaktan ise "Allahu ekber" diyerek namaz kılması uygundur.

İlave bilgi için tıklayınız:

Kur'an'ı ezbere bilmeyen nasıl namaz kılar?..

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Kategori:
Okunma sayısı : 1.000+
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun