"Geceleyin kıldığınız namazın sonunu vitir yapın." hadisine binaen, vitir namazından sonra teheccüt (nafile) namazı kılınır mı?

Tarih: 06.01.2010 - 00:00 | Güncelleme:

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Yatsı namazından sonra vitir namazını kılıp, bir miktar uyuduktan sonra teheccüt için kalktığınızda, tekrar vitir kılmaya gerek yoktur.

Teheccüd namazını, bir miktar uyuduktan sonra kalkıp kılmak daha faziletli ise de, yatağa girmeden önce teheccüd niyetiyle namaz kılmak da mümkündür.

Bununla birlikte İbni Mâce’de ve Halebî-i Sagîr’de kaydedildiğine göre, Peygamberimiz (a.s.m.) vitir namazından sonra, oturarak iki rekât nafile namaz kılardı. Birinci rekâtta "İzâ zülzileti’l-ardu" sûresini, ikinci rekâtta ise "Kul yâ eyyühe’l kâfirûne" sûresini okurdu. Bu hadisin izahında muhaddisler, bu namazı Peygamberimiz (asv)'in her zaman kılmayıp, birkaç kere kıldığını söylemektedirler.

“Geceleyin kıldığınız namazın sonunu vitir yapın.”(Buhârî  Salât 84  Vitir 4; Müslim  Müsâfirîn 151)

mealindeki hadisinden de anlıyoruz ki, vitir namazıyla geceleyin kılınacak namaz tamamlanmış olmaktadır. Fakat teheccüd namazı müstesnadır. Çünkü, teheccüd namazı, uyuduktan sonra kalkarak kılınan husûsî bir namazdır. Yani vitir namazından sonra gece kalkıp teheccüt namazı kılınabilir.

Ancak vitir namazını kılmadan yatan bir kişi, gece kalktığında önce teheccüdü sonra vitir namazını kılar.

İlave bilgi için tıklayınız:

- Yatsı, vitir ve teheccüd namazlarının vakitleri hakkında bilgi verir misiniz?..

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Kategori:
Okunma sayısı : 100.000+

Yorumlar

trkglgn

Böylesine güzel ve yararlı bir kaynak site oluşturduğunuz için Allah sizden razı olsun. Çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun