Gayri müslim ülkelerde vergi kaçırmak caiz midir, kul hakkına girer mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Gayri müslim ülkelerde yaşayan Müslümanların, bu ülkedeki İslamiyete aykırı olmayan kanunlara uymaları gerekmektedir. Bu ülkelerde vergi kaçırmak kul hakkıdır.

İslam memleketi ve savaş memleketi tabirlerini kısaca tarif edelim.

İslam memleketi, Müslümanların hakimiyeti altında bulunup, Müslümanların güven içinde yaşayarak dini görevlerini yaptıkları yerlerdir.

Harp memleketi (dârülharp) ise
, bunun tam tersidir. İslam’a göre kendileriyle anlaşma yapılmış milletler ve devletlere karşı, onlar anlaşmayı bozmadıkça, Müslümanların da bu antlaşmaya uymaları şarttır.

Sulh daima hayırlıdır. (Nisa, 4/128)

Eğer onlar savaştan vazgeçerlerse, şunu iyi bilin ki Allah Gafur ve Rahimdir. Şayet vazgeçerlerse zalimlerden başkasına düşmanlık ve saldırı yoktur.(Bakara, 2/192 ve 193)

ayetleri bu konuya açıklık getirmektedir.

Demek ki barış ve anlaşma halinde yaşadığımız ülke ve devletlere karşı savaş açamayız. Bu yerlere sulh diyarı denir. Yani küfür diyarı olsa bile anlaşma ve barış içinde olduğumuz için savaş diyarı diyemeyiz. (bk. Ömer Nasuhi Bilmen, Hukuku İslamiye, III / 394 )

Bu bağlamda, Almanya gibi anlaşma ve barış içinde yaşadığımız yerlere sulh ve barış diyarı denmektedir.