Gayri müslim bir işverenin iş yerinde çalışmakta bir sakınca var mıdır?

Soru Detayı

- Ülkemizde, Müslüman işverenlerin emrinde çalışma imkanının olmasına rağmen, gayri müslim bir işverenin iş yerinde çalışmak...

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kişinin ibadetine engel olmuyorsa, gayri müslim bir işverenin iş yerinde çalışmakta dinen bir sakınca yoktur.

Bir Müslüman bir kâfirin hizmetinde bulunsa, yani bizzat kendi şahsına hizmet ederse, mutemede göre tenzihen mektuhtur. Fakat şahsına değil, tarla, fabrika, ziraat ve ticaret gibi işlerinde çalışırsa mekruh sayılmaz. (el-Fıkıh 'ala'l-Mezâhib el-Erbâa, III/125)