Amerikalılara ait üslerde işçi olarak çalışmak caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hassasiyetiniz tebrike şayandır.

Müslümanlara karşı savaşta kullanılan her türlü silah ve lojistik destek işlerinde çalışmak haramdır. Bunun dışında kalan medeni ve sosyal işlerde -özellikle ekonomik sıkıntı da varsa- bir ruhsat olabilir.

Bir Müslüman, bir kâfirin hizmetinde bulunsa, yani bizzat kendi şahsına hizmet ederse, bazı âlimlere göre tenzihen mekruhtur. Fakat şahsına değil, tarla, fabrika, ziraat ve ticaret gibi işlerinde çalışırsa mekruh sayılmaz. (el-Fıkıh 'ala'l-Mezâhib el-Erbâa, 3/125)