Freelancer olarak makale, ödev, tez yazmak ve kazanç elde etmek helal mi?

Soru Detayı

- Ben freelancer olarak makaleler yazıyorum ve gerek ajanslar gerek ise öğrenciler müşteri olarak karşıma çıkıyor. Burada bazı öğrenciler dersleri veya ödevleri için makale siparişi giriyorlar ve yazıyorum ücretle anlaşarak.
- Burada öğrencinin durumu kendisinde etik olmasa da bu durumda benim kazancım haram olur mu?
- Ben normalde de makale yazan tez yazan biri olduğum için, mesleki olarak öğrencinin benden ödevi için anlaşmasında kazancım harama dönüşür mü?
- Buna ben iş neticesinde bakıyorum ve öğrencinin günahından sorumlu olur muyum?
- Yoksa benim baktığım açı istenilen makale olduğundan onun ödev not alma sorumluluğu ona mı aittir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Öğrenciden istenen; ödevi, makaleyi ve tezi kendisinin yazması ise -ki hep böyle olur- bunları başkasına yazdırıp kendi yazmış gibi takdim etmesi sahtekârlıktır ve caiz değildir.

Siz de bunu bildiğiniz halde, ücretli veya ücretsiz yazar verirseniz, sahtekârlığa ortak olursunuz. Kazancınız da helal olmaz.