Fitre sadece yoksullara mı verilir?

Soru Detayı

- Fitre vakıf ve derneklere de verilebilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Fitre yoksulların dışında borçlular, yolda kalanlar, kalpleri İslam’a ısındırılmak istenenler gibi zekâtın verileceği yerler olarak Kuran’da belirtilen diğer kimselere de verilebilir:

“Zekâtlar Allah’tan bir farz olmak üzere fakirlere, miskinlere, zekât işinde çalışanlara, kalpleri İslam'a ısındırılacaklara verilir. Kölelerin, borçluların, Allah yolunda olanların ve yolda kalmışların uğrunda harcanır...” (Tevbe, 9/60)

Aldıkları zekât ve fitreleri bir fonda toplayıp bunu yalnızca Tevbe Suresi'nin 60. ayetinde belirtilen yerlere sarf ettikleri bilinen ve kendilerine her bakımdan güvenilen kimseler eliyle yönetilen dernek, kurum ve yardımlaşma fonlarına zekât ve fitre verilmesinde dinen bir sakınca yoktur.