Fıtrata göre, korku veya ümit daha ağır olabilir mi?

Soru Detayı

- Havf da reca da kula gerek olsa da bazı insanlar daha depresif karakterde olabildiği için, onlarda daha çok reca ağır basmalı denebilir mi, İslam'da farklı karakterler ele alınmış mıdır? ..

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslam’da havf ve reca dengesi, çok önemlidir. Bu dengenin güzelce sürdürülebilmesi için, elbette farklı yapıdaki insanların karakteri ve mevcut durumu nazara alınır. Mesela; gerçekten Allah’tan korkma konusunda aşırı duyarlığı olanların ümit kapısını; emniyet konusunda aşırı gidenlerin de korku kapısını aralamaları önem arz etmektedir.

İster bir karakter olarak bu farklılıklar bulunmuş olsun, ister sonradan kazanılan bir huy olarak bu denge işi bozulmuş olsun, her iki durumda da bir doktorun hassasiyetiyle konuya yaklaşmak ve ona göre tedavi metodunu belirlemek gerekir.

Bu sebepledir ki, alimlerimiz şu tespitte bulunmuşlar:

Sağlığı yerinde, daha uzun bir süre yaşayacağını düşünen kimselerin tartılarında korku kefesinin; aksine hasta, fazla yaşamayı beklemeyen, her zaman ölebileceğini düşünen bir kimsenin de ümit kefesinin ağır basması hikmetin gereğidir.