Fitil muayene gusül gerektirir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Gerek ağız, burun, kulak gibi yollardan, gerekse makat veya ön taraftan ilaç kullanılmasıyla abdest bozulmadığı gibi, gusül de gerekmez. Kullanılan ilacın mahiyetinin değişik olması da bu hükmü değiştirmez.

Yani gerek ağızdan alınan hap ve şurup, gerekse burun ve kulağa konan merhem ve damla abdesti ve guslü gerektirmediği gibi, makat ve ön taraftan konan fitil ve benzeri ilâçlar da hiçbir şekilde abdesti ve guslü gerektirmez.