Borç para ile hacca giden fakir kimse, zengin olunca, tekrar mı gitmeli?

Soru Detayı

- Fakir bir kimse borç para ile hacca gitse, daha sonra zengin olsa, tekrar hacca gitmesi gerekir mi?
- Kişi farz olmadan borç para bulup hacca gidiyor. Hacdan döndükten sonra zengin olursa gitmesi farz olur mu?
- Önceki yaptığı hac kabul olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kişi fakir olduğu hâlde para temin edip hacca giderse, daha sonra zengin olsa da farzı yerine getirmiş kabul edilir. Tekrar hacca gitmesi şart değildir. Dilerse nafile olarak hacca gidebilir.