Evrim teorisinin temelinde Allah'ı inkar etmek mi yatmaktadır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evet, bu teorinin temelinde, canlıların, Allah'ın yaratmasıyla değil de kendi kendine meydana geldiğini savunma vardır.

Evrim felsefesinin dayandığı prensipleri dört kategoride toplamak mümkündür. Bunlar:

1. Tedricilik (kademeli gelişme), yani, evrim hadiseleri uzun zaman içinde ve adım adım cereyan etmiştir.

2. Bir türden başka bir tür veya bir varlıktan başka bir varlık hasıl olmuştur.

3. Günümüzdeki bütün varlıklar, tek bir hücrenin farklılaşmasıyla meydana gelmiştir. Yani tek hücreden omurgasız çok hücreliler, onlardan balık, balıktan kurbağa, kurbağadan sürüngen, sürüngenden kuş ve memeli ve neticede maymundan insan hasıl olmuştur.

4. Bütün hadiseler, tesadüfen ve kendi kendine cereyan eder.