Evlerin takas edilmesi faize girer mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- İbnül-Hümâm'ın sözleri “Ribevî” mallar için geçerlidir.

- Bilindiği üzere, Hanefî ve Hanbelî mezhebine göre, -genel hatlarıyla- ribanın / faizin illeti “keyl ile vezin” dir. Yani, ölçülebilir ve tartılabilir şeylerde ancak faiz cereyan eder.

- Şafii ve Malikî mezheplerine göre ise, ribanın illeti -genel hatlarıyla-“taamiyet ve semeniyet” tir. Yani, yiyecek ve nakit / paralarda ancak faiz cereyan eder.

- Bu sebeple, binalar / evler / dairler dört mezhebe göre de faiz kuralının geçerli olmadığı şeylerdendir. Çünkü daireler “tartılmayan, -belli kap ölçekleriyle- ölçülmeyen, yenmeyen, nakit cinsinden olmayan” nesnelerdir.(krş. Nevevî, El-Mecmu; 9/395-96; İbnül-Hümâm, Fethu’l-Kadir, 5/274; Reddu’l-muhtar, 5/171-174; Cezerî, el-fıkhu ala’a-mezahibi’l-arbaa, 2/249-251; V. Zuhaylî, el-Fukhu’l-İslamî, 4/675-690).