Evin sana dar gelmesin, günahların için ağla, hadisinde geçen, evin sana dar gelmesin, ifadesi ne demektir, nasıl anlamak lazım?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

“Evin sana dar gelmesin. Günahların için ağla ve dilini tut/sahip çık.” manasına gelen hadis rivayetine Taberanî el-Evsatta (MUHAMMED maddesi) yer vermiş ve senette yer alan bazı zayıf ravilerin adını vermek suretiyle, hadisin zayıf olduğuna işaret etmiştir.

Ancak Hz. Sevban’dan nakledilen şu hadisin senedi hasen olarak değerlendirilmiştir:

“Ne mutlu o kimseye ki, diline mukayyet olur, evi ona yeterli gelir/dar gelmez ve günahları için ağlar." (bk. Zevaid, 2/299)

Hadisin manasını şöyle anlayabiliriz:

Ne mutlu o kimseye ki, diline sahip çıkar, onu gıybet, dedikodu ve benzeri günahlarda kullanmaz, evi kendisine yeterli gelir, lüzumsuz yere günahların bol olduğu sokaklara çıkmaz, muhtaç olmadıkça -günaha girmemek için- dışarı çıkmaz, evinde kalır ve bir de tövbe istiğfarla meşgul olup -yaptıklarından pişman olarak- kendi günahlarına ağlar.