Evimize çalışmaya gelen ve mazeretsiz olarak oruç tutmayana hizmet edilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu konuda vicdanın sesini dinlemekte yarar vardır. Niyet öyle bir iksirdir ki, kömürü elmasa, elması da kömüre dönüştürür.

Çalışan işçilerin daha iyi çalışmalarını sağlamak için onlara ikramda bulunmak caiz değildir. Ancak, dinden daha fazla soğumamaları, belki biraz daha yaklaşmaları için, kişi kendi vicdanına danışarak ikramda bulunabilir.

Çünkü bu insanlar -bir şey verseniz de, vermeseniz de- zaten oruç tutmuyorlar.. Belki de mazeretleri vardır... Hatta önce ikramda bulunup, sonra da nasihatte bulunmakta önemli faydalar sağlanabilir.

Allah rızası yolundaki samimiyet esastır. Olmazsa, bir bahane ile kendilerine yalnız biraz para verip, onları kendi hallerine bırakmak, yaptıklarını görmezlikten gelmek...

Ama hepsini de dinî kaygıyla yapmak, müspet etkilenirler diye Allah için yapmak...