Eşim faiz bankasında çalışıyor, boşanmalı mıyım?

Soru Detayı

- Eşim devlet bankasında çalışıyor bırak diyorum bırakmıyor işi boşanmaya kadar mı gitmeli nasıl yol izlemeliyiz?
- Ben çalışıyorum eşim çocuktan dolayı izinde. Eşim ziraat bankasında çalışmakta idi şuan ücretsiz izinde, evlendiğim ilk zamanlar dini açıdan çok bilgimiz yoktu sonradan biraz daha bilgi sahibi olduk biraz daha İslami kurallara uyarak yaşamaya başladık maaşının caiz olmadığını anladık, eşim de namazını kılar Kuran’ını okur ben ona bankada çalışmayı bırak diyorum biraz zorluyorum laf aralarında sürekli bak haram diyorum yapma diyorum ama eşim bırakma taraftarı değil çalışacağım diyor
- Çok kafama takar oldum çok düşünüyorum eşimin banka maaşı evimize girince başımıza sanki büyük belalar gelecekmiş gibi geliyor boşanmaya kadar gider diye korkuyorum çocuklarım için her şeyi idare ederim diyorum ama nasıl yol izleyelim?
- Ben ne yapayım çalışma diyorum çalışacağım diyor zorla işi mi bıraktırayım gerekirse boşanma konusuna kadar gitmesi mi gerekiyor?
- Hatam olduğunu bile bile çalışacağım diyor sizin yazdığınız cevabı da okutacağım. Devlet bankasında çalışıyor maaşı konusunda bize yol gösterin lütfen.
- Bize öyle bir şey söyleyin ki eşim bu banka işinden vazgeçsin ne olur yardımcı olun. Bu arada eşim bayan ben memur olarak çalışıyorum maaşım da bize yetecek kadar var zaten, evim yok olmasın da dünya malı gözümüzde değil bize yol gösterin.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

1. Eşinin kazandığı parayı o ayrı bir hesapta tutsun, senin ve çocuğunun kullanacağı, yiyip içeceği şeyleri o para ile almasın. Sonra bir gün tövbe ederse o parayı yoksullara veya hayır kurumlarına dağıtacak.

2. Arada çocuk var, sabırla ve uygun yöntemlerle onu vazgeçirmeye çalışmalısın, hemen boşamaya sıra gelmesin. Katılım bankaları veya şirketlerde, başka yerlerde işe bakarsınız, bulunca faizci bankadan ayrılır oralarda çalışabilir; çok istiyorsa.

Bu dünya fâni, insanlar ölecek, kazandıklarının bir kısmını yiyecek, haram yemenin hesabı sorulacak, bir kısmı varislere kalacak, onlar yerken, hesabını, haram kazanan verecek...