Erkeklerin suni ipek giymelerinin hükmü nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İpek böceğinin kozasından yapılmayan dokuma, haram olan ipek değildir. Suni ipek, eğer ipek böceğinin ürettiği değilse, başka maddelerden yapılmışsa, isminin ipek olması onu haram kılmaz.

Bilindiği gibi ipek, elsiz bir böceğin (bk. Şuâlar, s.192) marifetidir. Bu yönü tefekkür edilmeye değer olmasına karşılık; elbise olarak kullanılmasında, süs ve kibir alâmeti bulunduğundan Resulullah (asm) tarafından erkeklere yasaklanmıştır. (Müslim, Libas 15; İbni Mâce, Libas: 19)

Suni ipek ise, başka maddelerden imal edildiğinden, aslında saf ipek sayılmamakla beraber tekebbür, gurur ve gösteriş amacıyla kullanılması caiz değildir. Ancak böyle bir niyet olmazsa suni ipek caiz olur...