Erkeklerin kaşının ortasını alması neden caiz değil?

Soru Detayı

1) Efendim erkeklerin kaşını inceltmesi, kısaltması, ortasını alması günah deniyor. Benim kafamı karıştıran konu kaşın ortasının alınmasının günah olması. İki kaşın ortasının alınmasının günah olduğunu söyleyenlerin baktığım kadarıyla hepsi kaş almanın haram olduğunu söyleyen ayet ve hadisleri gösteriyor. Ama kaş ile kaşın ortası farklı şeylerdir. Dudaklarımızın arasında bulunan dişleri dudak diye nitelendiremiyorsak iki kaşın ortasını da kaş diye nitelendiremeyiz. Kaşın ortasının alınmasının günah olduğuna dair bir delil var mı?
2) Yine baktığım kadarıyla herkes eğer kaş gereğinden fazla uzamışsa (anormal) ise yeteri kadar alınabileceğini söylüyor. Bu açıkçası çok göreceli. Birine uzun gözüken kimisine kısa gözükebilir. Bunu tam olarak betimleyebilir misiniz? Örneğin benim kaşımın ortası normal kaşım kadar kalın değil. Ama iki kaşı birbirine bağlıyor. Eğer kaşın ortası almak kesin günahsa bu gibi kaşlar alınabilir mi? Sizin için de zor bunu betimlemek ama şeytan emin olun ki insanlara senin kaşın çok fazla uzun almalısın diyordur.
3) İnternette popüler olan İslami bir sitede şunu gördüm. ''Kaşlarını inceltmek, kadına haramdır, erkeğe ise, kaşlarını düzeltmesi caizdir. (Hindiyye)'' Bu doğru mu?
Not: Bu sorduğum tüm sorular erkekler içindir.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kaş, bıyık, sakal, burun ve kulak gibi uzuvlarda sahibini rahatsız eden, psikolojik sıkıntıya sokan bir eğrilik, fazlalık, anormallik vb. varsa, bunların düzeltilmesi caizdir.