Emevi komutanı Kuteybe bin Müslim’in, Türkistan’da pek çok katliam yaptığını pek çok yerde okuyabilirsiniz. Bu olayı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Önce bu iddia edilen bilgilerin doğruluğunu tespit etmek için, değişik kaynaklarda araştırma yapmaya ihtiyaç vardır.

Kuteybe b Müslim, Türkistan’da savaşırken onlar Müslüman değildi. Savaşta her iki taraftan da insanların ölmesi doğaldır. Fakat İslam ordusunun herhangi bir gayri müslim orduyla savaştığı zaman onlardan fazla adam öldürmesine ve onları mağlup etmesine “Çok katliam yaptı...” demek iman ve İslam açısından doğal değil, çok yanlıştır.

Bedir savaşında da Müslümanlar bizzat Hz. Peygamber (asm)'in kendi akrabası olan Kureyşlilerden yetmiş adamı öldürmüş ve yetmiş tanesini de esir almışlardı. Şimdi biri kalkıp buna “katliam” mı diyecek?!.

Müslüman Arapların / sahabelerin, gayri müslim olan soydaşlarına karşı yürüttükleri cihad, Allah’ın emridir. Böyle bir cihadı eleştirmenin ne derece riskli olduğu ortadadır.

İslam orduları, “kadınları, çocukların, yaşlıların, savaşmayan sivil vatandaşların, -hangi dinden olursa olsun- sadece ibadetle meşgul olan dindarların” dokunulmazlığını bilmişler ve bu emri her zaman yerine getirmişlerdir.

Son olarak şunu da söyleyelim ki, kim olursa olsun, eğer İslam’ın izin vermediği bir şekilde savaşmışsa, o kimse günah işlemiş demektir. Hem Allah hakkına hem de kul hakkına zulmetmiş olur.