Emanet vakıf parasını kullanmak günah mı?

Soru Detayı

- Elimde bir miktar vakıf parası vardı, bu parayı ihtiyaç olduğu zaman hemen geri bankadan çekip vermek üzere kendi banka hesabıma yatırmam ve harcamam caiz mi?
- TL olarak duran vakıf parasını aldım ve Dolar düştüğü için bu parayla kredi borcumu ödedim ve geri vermek için dolar yükselince aldığım para değerinde dolar bozdum, fakat ihtiyaç olsaydı dolar düşse bile dolarlarımı bozup hemen vakıf parasını ödeyecektim, bu durumda günaha girmiş oluyor muyum?
- Günaha girdiysem nasıl telafi edebilirim?
- Bir de vakıf parasını dolara çevirmiş yükselince de bozmuş gibi olduğum için, kârını vakfa mı vermeliyim yoksa TL değerini versem yeterli mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Vakfın parasıyla vakıf yönetiminin bilgisi dışında dolar, altın vs alınıp kâr edilmesi veya herhangi başka şahsi tasarrufta bulunulması caiz değildir.

Bu şekilde yapılan işlemden dolayı tövbe istiğfar edilmesi ve paranın elde edilen kârla birlikte vakfa bağışlanması uygun olur.